Українська Повстанська Армя.
На сцені стіл з портретами С.Бандери, Р.Шухевича, підсвічник зі свічками, гілка калини. Біля стола – Державний прапор України.
На видних місцях залу – уривки з пісень про УПА, висловлювання про УПА та її героїв.
Ось деякі з них:
«Здобудеш Українську державу або згинеш у боротьбі за неї»
(«Декалог українського націоналіста»)
Велику правду, для усіх єдину,
Наш гордий клич народові несе:
Батьківщині будь вірний до загину,
Нам Україна вище понад все!»
«Гімн українського націоналіста»
«Героїчна боротьба УПА й визвольно-революційного підпілля – це найбільш героїчна доба в історії України» (Роман Шухевич)
«УПА розвинулася з бойових груп ОУН, керованих Степаном Бандерою, в 1942 році в умовинах завзятої боротьби українського народу проти гітлерівських загарбників» (Р.Шухевич)
Під стихаючі звуки пісні «Гей там далеко на Волині» на сцену виходять двоє ведучих: хлопець і дівчина у формі повстанців.
День 14 жовтня визнано днем утворення Української Повстанської Армії (УПА). Це свято збігається з історичним козацьким святом Покрови.
Минуло багато років від того часу, коли збройні групи ОУН, відділи самооборони почали об’єднуватись в армію. Волинь і Полісся стали колискою УПА. Потім УПА поширила своє функціонування на всю Україну.
З 1943 року Головним командиром УПА став Роман Шухевич, якому через три роки присвоїли звання генерала-хорунжого УПА. З метою конспірації він виступав під псевдо Тарас Чупринка.
УПА звільняла великі райони Волині, Полісся, Поділля, Житомирщини, Київщини від німецької адміністрації та червоних партизанів, і там виникали «республіки УПА».
За що і з ким боролася УПА?
УПА боролася за створення на українській землі Самостійної Соборної Української Держави. Українська Повстанська Армія вела нерівну боротьбу як з німецькими, так і з більшовицькими загарбниками.
Тоді, напевне, в УПА билися з ворогом тільки українці.
Ні, це не так. УПА вела роз’яснювальну роботу серед солдатів німецької та більшовицької армій, які були вихідцями з країн, поневолених Німеччиною чи Москвою. Летючки закликали цих солдатів вступати до УПА для боротьби зі спільним ворогом. Восени 1943 року в складі УПА воювало багато національних куренів. 21-22 листопада 1943 року в Україні під егідою УПА відбулася Перша Конференція Поневолених Народів Східної Європи і Азії.
Якщо УПА не обмежувалася військовими діями, то вона повинна була створювати свої органи місцевого самоврядування та свій уряд.
Як це виглядало в умовах воєнного часу?
Представникам УПА в селах були станичні, які переправляли в ліс людей, харчі, одяг, ліки. Зв’язкові (здебільшого дівчата) передавали повстанцям потрібну інформацію, підпільну пресу, попереджували про переміщення каральних загонів. 11 липня 1944 року у Карпатах зібралися представники Українських земель, які проголосили себе Тимчасовим Українським Парламентом, назвавшись Українською Головною Визвольною Радою (УГВР). Ковпак Через 4 дні відбулися вибори Голови Президії УГВР, голови Генерального Секретаріату УГВР, Генерального Судді УГВР. УПА по сформуванні УГВР склала їй присягу.
Ще одне запитання. Радянська пропаганда описувала рейд загону Ковпака як подання руки допомоги західним українцям в їх боротьбі проти німецького поневолення. Якою була справжня мета рейду ковпаківців?
Перші донесення про діяльність українських повстанських формувань на Волині поступили до Москви наприкінці 1942 року. Сталін, переконавшись у тому, що національні з’єднання ведуть боротьбу з німецькими та більшовицькими окупантами, вирішив завдати по УПА удару руками радянських партизанів під командуванням С.Ковпака. Згадаймо, що рейд з’єднання С.Ковпака називався сталінським, а мета рейду трималася в таємниці. Ковпак ледве втік з Карпат, а його комісара Руднєва при невідомих обставинах застрелила радистка, завербована КДБ. По невдалім рейді партизанське з’єднання Ковпака було розформовано на спеціальні малі групи для боротьби з повстанцями на території Західної України. Ці групи були створені з провокаційною метою: через вбивства та грабежі мирного населення під виглядом ОУН-УПА компрометувати національно-визвольну боротьбу українського народу, проникати у керівництво ОУН-УПА, сіяти ворожнечу між Західною і Східною Україною
. Злочини, що коїлися провокаційними спецгрупами у Західній Україні, вражають своєю цинічністю та звірствами.
Ведучі покидають сцену. Звучить «Гімн Українських Націоналістів», пісня «Ми гайдамаки», вірші про ОУН-УПА
Троє ведучих виходять на сцену.
Радянська пропаганда вживала слово «бандерівець» як синонім до слова «бандит». Ще й тепер вихідців із Західної України на Сході часто називають 2бандерівцями».
Ким був Степан Бандера і яке його місце в історії України?
Степан Бандера народився 1 січня 1909 року в селі Старий Угринів біля Калуша в родині греко-католицького священика. Він закінчив Стрийську гімназію і агрономічний відділ (з лісового господарства) Вищої політехнічної школи у Львові. Вже у старших класах гімназії співпрацював з підпільною Українською Військовою Організацією.
у 24 роки С.Бандера став Крайовим провідником ОУН. Члени ОУН вивчали військову справу, вели роз’яснювальну роботу серед молоді, керували акціями непокори польській окупаційній владі.
Варшавський та Львівський судові процеси (1935-36 рр.) С.Бандери та його товаришів у зв’язку з вбивством членом ОУН Г. Мацейком шовіністично налаштованого міністра внутрішніх справ Польщі Перацького за маніфестували перед світом, що ОУН веде безкомпромісну боротьбу за відновлення Української держави.
С.Бандера був засуджений до смертної кари, яку потім замінили на довічне ув’язнення.
Проголошення у Львові з ініціативи С.Бандери відновлення української державності у червні 1941 року, наступний арешт німцями активістів ОУН, у тому числі і С.Бандери та його рідні, показали справжні наміри німецьких окупантів. Додамо до того, що у вересні 1942 року в Освєнцімі гестапівці замордували двох братів С.Бандери – Олексу та Василя.
Пісня «За тюремною злою стіною»
Хоч С. Бандера був ізольований від безпосередньої участі у боротьбі, будучи в німецькому концтаборі, а після війни опинився на чужині, його вплив на хід та розвиток національно-визвольної боротьби в Україні був вагомий.
1. І поза Україною через 14 років після закінчення другої світової війни ім’я С.Бандери навівало страх на комуністичну Москву. Отрута, випущена через спеціальний пристрій московським агентом львів’янином Б.Сташинським в обличчя С.Бандери, убила його неподалік його квартири у Мюнхені. Це сталося 1959 року. Україна втратила мужнього борця, який довгий час був символом української революції. Невипадково на проекті каналу «Інтер» «Найвидатніші українці» (2008 р.)
С.Бандера увійшов у першу трійку найвидатніших і найпопулярніших українців всіх часів.
2. Соборна Самостійна Українська Держава, за яку боровся С.Бандера, виникла через 32 роки по його смерті.
Ведучі покидають сцену.
Звучить пісня «Триста літ», «Ми сміло йдем»,
вірші про ОУН-УПА
На сцену виходять двоє ведучих.
Не тільки зброєю воювали члени ОУН проти поневолювачів, але й різцем слова. Серед них відзначимо художника-графіка Ніла Хасевича, Під час війни вступає до ОУН. Редагує журнал «До зброї», випускає різні листівки, брошури, розробляє ескізи українських орденів та медалей, паперових грошей, які були в обігу серед населення. І все це – в бункерах, при свічці каганця!
Ніл Хасевич продовжував боротися з окупантами і після закінчення другої світової війни. Його графічні роботи про нескорену Україну вручалися українцями діаспори членам делегацій різних країн світу, які брали участь у роботі ООН у Нью-Йорку. Світ розумів, що «московський рай» далеко не є раєм, якщо ще хтось чинив збройний опір владі.
1951 року Москва наказала енкаведистам західних областей України знешкодити невідомого художника-підпільника. Тільки через рік нишпорки НКВС розшифрували, хто ховається за ініціалами «НХ» і вислідили підпільника. Коли бункер, у якому перебував Ніл Хасевич разом з двома товаришами, оточили енкаведисти, то у бункері пролунали три постріли: повстанці не хотіли здаватись на милість поневолювачів…
Відомий кінорежисер М.Ткачук зняв про відважного підпільника фільм під назвою « Здобути або не бути». Митець повстанець Ніл Хакевич назавжди увійшов в історію українських національних змагань.
Звучать пісні «Ми українські партизани», «Подай, дівчино», вірші поетів «празької школи»
.
На сцену виходить двоє ведучих.
Тарас Чупринка, він же генерал Роман Шухевич, був Головним Командиром УПА. Як мало ще ми знаємо про його життя і діяльність!
Роман Шухевич народився 30 червня 1907 року в селищі Краковець Яворівського району Львівської області в родині відомого громадського діяча Осипа Шухевича.
Після закінчення середньої школи вступив до Львівської політехніки. 16-річним юнаком поповнив ряди підпільної української військової організації. Протягом 1925-1929 років в рамках цієї організації керував бойовими акціями проти польських окупантів. У 1938-39 рр. організовував збройні сили молодої української держави у Закарпатській Україні – «Карпатську Січ».
1940 року увійшов до Революційного Проводу ОУН, потім організував та очолив Український Легіон. У серпні 1943 року Р.Шухевич обраний Головою Бюро Проводу ОУН, а з осені того ж року став Головним Командиром УПА.
Великий Збір УГВР, який відбувся у липні 1944 року, обрав Р.Шухевича Головаю Генерального Секретаріату УГВР, Генеральним Секретарем Військових Справ УГВР та затвердив Головним Командиром УПА. З того часу і аж до смерті(1950р.) Роман Шухевич керував національно-визвольною боротьбою багатотисячної УПА, збройного підпілля проти гітлерівських та більшовицьких окупантів.
5 березня 1950 року енкаведисти оточили будинок у селі Білогорща коло Львова, в якому знаходився генерал Тарас Чупринка. Тут у нерівному бою загинув визначний діяч національно-визвольних змагань українського народу Роман Шухевич. 27 років із прожитих 43 віддав він визволенню українського народу від окупантів.
Ведучі покидають сцену.
Звучить пісня «Від Сяну до Дону»
, учні читають поезії І.Гнатюка
На сцену виходять двоє ведучих.
за канонами комуністичної ідеології ОУН-УПА була поплічником фашизму. Термін «німецько-українські націоналісти», який постійно вживався більшовиками, є нісенітницею, бо бути прихильником відразу двох націй неможливо.
Цю більшовицьку брехню легко можна було спростувати вже на Нюрнберзькому процесі, на якому фігурували німецькі документи про розправу гестапо з оонівськими підпільниками. Зрозуміло, що радянські історики воліли не згадувати про докази, які суперечили партійній оцінці українського визвольного руху.
Газета «Молодь України» у липні 1992 року опублікувала ці документи російською мовою. В одному з документів повідомляється, що гестапо вдалося виявити всю структуру бандерівської організації у Німецькій імперії. Станом на 20 листопада 1942 року гестапо заарештувало вже 210 чоловік у Берліні, Лейпцігу, Гонновері, Гамбурзі та інших містах. Крім того, у Берліні арештовано 4 кур’єра галицьких бандерівців.
У другому документі, датованому 11 грудня 1942 року, розповідається про арешт у Львові 18 бандерівців, серед них відомого діяча ОУН Івана Климіва(Легенди) та 5 поліцейських, які співпрацювали з бандерівцями, а також ідеться про арешт 8 бандерівців у різних містах Німеччини.
У третьому документі від 12 лютого 1943 року міститься повідомлення про арешт у Берліні 136 чоловік у Берліні і 38 у Києві , які належали до ОУН. При арешті гестапо захопило ряд документів, друкованих матеріалів ОУН пропагандистського характеру. Крім того, гестапо виявило у Берліні жіночу бандерівську групу і заарештувало її керівників.
Ось така була «співпраця» ОУН з гітлерівським рейхом, який недобачав на східних територіях жодних націй і бундючно заявив: «Де ступив чобіт німецького солдата – там Велика Німеччина».
Ведучі покидають сцену.
Учні читають вірші про ОУН-УПА.
На сцену виходять хлопець і дівчина у формі УПА та два хлопці у сучасній формі вояків Української Армії.
1. Ми – ті, хто поліг на полі бою з німецькими та більшовицькими окупантами, так і не відчувши повноти життя, недокохавши, не доспівавши наших чарівних пісень.
Повстанець 2. Ми – ті, хто гинули в катівнях НКВС та гестапо зі словами на устах : «Слава Україні!»
«Коли ми вмирали, нам дзвони не грали»
Вояк 1. Пройшли роки. Україна стала вільною і незалежною державою і знову має регулярну армію, яка присягається їй на вірність, клянеться її захищати. Ми низько схиляємо голови перед священним подвигом Української Повстанської Армії.
Прошу вшанувати хвилиною мовчання світлу пам’ять членів УПА-ОУН, полеглих за волю і незалежність України.
Вояк 2. Збережемо і примножимо славу героїв УПА. Нехай і для нас, теперішніх захисників України, будуть святими слова українських повстанців:
Батьківщині будь вірним до загину,
Нам Україна вище понад усе.
(Заклик виголошують усі 4 ведучі разом)
Після цього на сцену виходять усі учасники вечора. Лунає Державний Гімн України «Ще не вмерла Україна»
Немає коментарів:
Дописати коментар